Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı burnun iç ve dış tarafındaki eğriliklergibi şekil bozukluklarını gidermek ve burnun nefes alma kalitesini artırmakamacıyla yüzün diğer yapılarına göre daha uyumlu, estetik, çekicigörünmesini sağlamak için yapılan bir işlemdir. Türk toplumunda en sıkburun sırtında çıkıntı (hump), eğri burun, burun ucu düşüklüğügörülmektedir. Ülkemizde de en çok tercih edilen estetik operasyonlarındanbiridir. Sıklığı giderek de artmaktadır. Hem ameliyat olan kişi sayısı hem deoperasyonu gerçekleştiren doktor sayısında da giderek çoğalmagözlenmektedir. Burun estetiği; estetik cerrahlar ve kulak burun boğaz (kbb)uzmanı tarafından yapılmaktadır. Önemli olan hangi bölümden olduğundanziyade ne kadar sıklıkla bu operasyonu gerçekleştirdiği yani hekimintecrübesi ve estetik bakış açısıdır

 

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği sonucu, İyileşme süreci nasıl olur?
Burun estetiği operasyonu genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır.Hasta uyur, uyandıktan sonra belirgin bir ağrı ya da sancısı olmaz. Nefes alabilirçünkü eskiye göre artık burun estetiği operasyonlarında yeni nesil beztamponlar yerine silikon hava kanallı splintler kullanılır ve ameliyat tekniğindekibu sistem devrim niteliği taşır. Silikon sağa sola yapışmadığı için hasta ağrı ya daacı hissetme ihtimali neredeyse yoktur. Burun estetiği sonrası burnunuz da ikincive üçüncü gün hafif şişlik ve morluk olacaktır. Bu şişlik ve morluk iyileşme süreciiçerisinde normaldir. Operasyondan bir hafta sonra bu şişlik ve morluklar büyükoranda azalacaktır. Operasyondan hemen sonra kişi günlük yaşamına geridönebilmektedir. 4 ile 6 ay arasında kişinin gözlük kullanmaması gerekmektedir.Burun estetiği operasyonlarında tam anlamıyla 1 yıl sonunda iyileşme sağlanır.Burun estetiği sonrası iyileşme süreci yıl boyunca devam eder.

Ameliyatsız Burun Estetiği Yapılır mı?

Ameliyatsız burun estetiği medikal destekleri elbet mevcut, fakat sadece geçicisüreyle etki eder (6-8 ay). Bu işlem botox, dolgu gibi medikal ürünleri ile yapılanestetik dokunuşlardır. Bu işlemlerden burun estetik operasyonundan çıkacakmışgibi beklentide olmak hastayı yanılgıya düşürür. Burun ucu veya kemer üstündederin boşluklar varsa veya travmaya bağlı doku çöküntüsü gibi durumlardadolgu ile destek verilerek alternatif tedavi mümkündür. Fakat nefes almasorunlarını gidermede etkili olmaz.

 

Foto Galeri


Bizi yakından tanımak için kurumsal videomuzu izleyin

Diğer Hizmetlerimize de göz atın

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp