Sakal, bıyık ve favori ekimi

Sakal, bıyık ve favori ekimi

Sağlıklı saçlar kadar sağlıklı sakal ve bıyık da erkeğin dış görünüşünde önemli bir yere sahiptir. İstenilen yoğunlukta sakal ve bıyığa sahip olmayan erkeklerin tercih ettiği bu operasyonlar ülkemizde saç nakli bilincinin artmasıyla yaygınlık kazandı.
Kılsız bölgelerde yeni kıl çıkarmanın henüz bir tedavisi olmadığından sakal ve bıyık yoksunluğunda yapılacak en iyi yöntem nakil işlemidir. Bölgesel seyrelmeler, saçkıran ya da yara izleri olan bölgelere FUE Tekniği ile yapılan nakil sayesinde istenilen görünüme sahip olmak mümkün.
Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) 2008 yılındaki yaptığı istatistiğe göre, Türkiye ve yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık nakline olan talepte %110 oranında artış gözlenmiştir.
Sakal, bıyık ve favori ekiminde saç nakli operasyonlarında kullanılan yöntemler uygulanmaktadır.

Sakal ve bıyık neden dökülür?

Sıklığı ve kalitesi genetik yapıya bağlı olan sakal ve bıyık, ergenlik çağına girdikten sonra üç yıl içinde kalınlaşarak terminal formlarını alır.
Erkeklik hormonu seviyesinde önemli bir değişiklik olmadığı sürece sakal kılları bu karakteristik özelliğini korur.
Saçsız bölgelerde yeniden saç çıkmasının tedavisi ya da kozmetik yolu olmadığı gibi sakal bıyık ve favoride de aynı şey geçerlidir. Bu durumda en iyi çözüm bıyık ve sakal ekimidir.
Bıyık ve sakal dökülmeleri çeşitli cilt hastalıklarından kaynaklanabilir fakat tedavisi en zor olanı hormonal dengesizliktir.
Erkeklik hormonu testosteron seviyesinde düşüş söz konusu olduğunda sakal ve bıyık kayıpları meydana gelir. Dolayısıyla hormon seviyesinin kontrol altına alınması gerekir.
Alopesi Areata (Alopecia areata) saçkıran ya da kılkıran hastalığı da sakal, bıyık kaybına neden olur. Hastalığın nedenleri olarak genetik, psikolojik stresler, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenlerin rolü olduğu öne sürülmekle birlikte, altta yatan neden tam olarak bilinmemektedir.

Sakal Bıyık Kimlere Nakledilir?

Hormonların bazal seviyesine ulaştığı 20’li yaşların başından itibaren sakal ve bıyık ekimi yapılabilir.
İstenilen yoğunlukta sakal ve bıyığa sahip olmayan her erkeğe nakil işlemi yapılabilir.
Bu işlem yüzünde yer yer dökülmeler olan erkeklere yapıldığı gibi hiç sakalı olmayan erkeklere de uygulanır. Aynı zamanda yara izi nedeniyle sakalsız-bıyıksız kalmış bölgeye de uygulanır.

Nasıl Gerçekleştirilir?

Saçları olan herkese sakal ve bıyık nakli yapılabilir. Donör bölge olarak adlandırdığımız ense yani iki kulak arası bölgesinden alınan kök hücreler FUE yöntemiyle kılsız bölgeye nakledilir.

Bu yöntemle ekilen sakal ve bıyık aynı gün iyileşmeye başlar ve ekim işleminden yaklaşık 9 -10 hafta sonra sakal ve saç telleri gözle görülür biçimde çıkmaya başlar. Aynen saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde saç tıraşını kabul edenlere FUE, saçını sıfır tıraş etmek istemeyenlere FUT yöntemiyle girişim uygulanır.

SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER…
© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp