Jinekomasti

Jinekomasti kadın memesi anlamına gelen bir sözcüktür. Erkeklerde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan meme büyüklüğünü tanımlar. Görülme sıklığının sanılandan oldukça fazla olduğu tahmin edilmektedir. Erkeklerin yaklaşık %35-40 ında görüldüğü düşünülmektedir. Ergin çağlardaki hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-15 yaş arasında görülmektedir. Bilinen vakalarda erkek çocukların %90’nında durum kendiliğinden bir yıl içinde geçmektedir. Bir başka anlatımla, erkeklerde kadın tipi meme oluşumu jinekomasti olarak adlandırılır. Dünyada ve ülkemizde sık görülen bir durumdur. Özellikle genç bireylerde psikolojik sıkıntılara sebep vermektedir.

Jinekomasti Neden Olur?
Hormonal bozukluklar, sistemik hastalıklar (siroz, kronik böbrek yetmezliği), ilaca bağlı sebepler gösterilir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerde de hormon içerikli ilaçların kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda operasyon öncesinde jinekomastiye neden olan durumu ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu durum fizyolojik nedenler den de kaynaklanabilir.  Ergenlik dönemi ve yaşlılık sürecinde değişen hormonların etkisi ile oluşur. Hastalık belirtisi değil, normal yaşamın getirdiği fizyolojik bir durumdur. İdiyopatik nedenler de kişinin aslında organik veya hormonal bir rahatsızlığı veya hastalığı olmamasına rağmen göğüslerinin büyük olması durumudur. Jinekomastisi bulunan bireylerin büyük kısmı bu gruba girer.

Operasyon Öncesi
jinekomastiye sahip kişilerin ilk muayenesi son derece önemlidir. Muayenede ilk olarak jinekomastinin nedeni araştırılmalıdır. Bunun için titiz bir muayene gerekli olmaktadır. Gerekli görüldüğü durumlarda hormon tetkiki yapılır. Hastaların büyük çoğunluğunu ise biraz önce bahsettiğim gibi nedeni belli olmayan jinekomasti oluşturur ve bu kişilerde altta yatan bir hastalık olmadığı da göz önünde bulundurularak ileri tetkik yapılmasına gerek kalmayabilir.

Jinekomasti Operasyonu
Günümüzde en sık tercih edilen teknik liposuction ile jinekomasti düzeltilmesi yöntemidir. Lazer enerjisi ve ışınları ile yağ hücre zarının geri dönüşümsüz olarak hasarlanması ve yağ hücrelerinin yok edilmesi için geliştirilmiş yeni bir teknolojidir.Liposuction tekniği çok ileri jinekomasti olguları(aşırı sarkık ve büyük) hariç bütün jinekomasti olgularında çok başarılı sonuçlara ulaşılır. Jinekomasti ameliyatlarının ortalama süresi 45-60 dakikadır. Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Genel sağlık durumunuz iyi ise ameliyat saatinden birkaç saat önce hastanede olmanız yeterlidir. Güvenli ve konforlu bir genel anestezi için ameliyat öncesi en az sekiz saatlik bir açlık süresi gerekmektedir.  Liposuction yöntemi için meme çevresinden yapılan 2 adet 3-4 mm lik kesiden liposuction yöntemi ile tam olarak alınamayan meme dokusuda rahatlıkla çıkartılabilmektedir. İleri dereceli jinekomasti olgularında (memenin hem büyük hem de sarkık olduğu hastalar) tek başına liposuction yöntemi ideal sonuçlar için yeterli olmayabilir. Bu hastalarda cilt fazlalığının alınması, meme başının küçültülmesi ve ideal yerine alınabilmesi için farklı yöntemler kullanılması gerekir. Meme başı çevresinden yapılan 2 ve sıklıkla koltuk altı bölgesinden yapılan tek bir kesi yardımıyla jinekomasti düzeltilmesi ameliyatı yapılabilir. Bu kesilerin uzunluğu 2-3 mm dir. Bu nedenle rahatsız edici iz bırakmazlar. Liposuction uygulanacak bölgeye önce özel bir sıvı kokteyli enjekte edilir. Bu sıvının miktarı alınması planlanan yağ miktarına eşittir. Böylece kansız ve ağrı düzeyi minimal olan bir jinekomasti ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür. Daha sonra bu bölgede jinekomastiye yol açan dokular özel kanüller yardımıyla vakumlanır.

Operasyon Sonrası
Jinekomasti ameliyatı yaklaşık olarak 1.5 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası belirli bir dönem korse takılması gerekir. Uyandığınız zaman göğsünüz üzerinde bir gerginlik ve baskı hissetmeniz doğaldır. Ağrı, sık görülen bir durum değildir. Ameliyat bazen lokal anestezi ile de yapılabilir ve bu durumda aynı gün hastaneden taburcu olmak mümkün olmaktadır. Evde ilk 3 gün boyunca istirahat etmeniz gerekiyor. Bu istirahat süresi boyunca genellikle yatarak dinleniyor olacaksınız ancak günlük ihtiyaçlarınızı (yemek, tuvalet, gazete okumak v.b.) karşılamak ve zaman zaman bacaklarınıza hareket kazandırmak için kalkıp yürümeniz iyi olacaktır. Doktorunuz izin verene kadar sargınızı veya korsenizi çıkarmayın ve banyo yapmayın. Operasyon sonrası 3 hafta boyunca kesinlikle sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlarda bulunmamalısınız. Hastalar 3-4 gün sonra işlerine dönebilmektedir. Ameliyattan 2-3 gün sonra pansumanlar tamamen kaldırılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığında ise dikiş alma problemi yaşanmaz.

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp