Meme Dikleştirme

Meme dokusu hamilelik, emzirme, menopoz, kilo alıp verme, cildin elastikiyetinin azalması ve aileden gelen nedenlerle yıllar içinde, yer çekimine yenilerek, sarkar. Memenin üst kısmı düzleşir ve silikleşir. Meme ucu da sarkarak aşağıya doğru yer değiştirir. Memenin sarkıklığını giderip doğal şekline kavuşturmak için yapılan ameliyata meme dikleştirme (mastopeksi) denir.

Ameliyat tekniği

Ameliyat tekniğinin seçimi memenin durumuna göre ve hastadan hastaya değişmektedir. Sarkmayla beraber meme dokusunda küçülme de olduysa meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme protezi yerleştirilmesi gerekebilir. Eğer meme başında sarkma çok değilse, meme ucu, meme altı hattını protez geçmiyorsa protez uygulaması tek başına memeyi dikleştirir.
Kesiler meme basının yeni yerine ve çıkarılacak deri şekline göre ayarlanır. Ancak çoğu zaman fazla olan cilt ve bazen de normalden çok geniş olan areolanin (meme ucunu içeren renkli bölüm) küçültülmesi gereklidir. Cilt çıkarımı gerektiğinde genellikle meme başından aşağı doğru, meme altı katlantısına uzanan, çizgi seklinde ince bir iz kalır. Bu ize ek olarak meme altı katlantısında ek bir iz de kalması gerekebilir (“ters T” iz).
Deri ve meme dokusu yer değişimleriyle memeye yeni sekli verilmektedir. Bu işlemde fazla olan deri çıkarılır, meme başı ve areola yukarı, yeni yerine taşınır. Sonra her iki yandaki meme dokusu areola çevresinde ve orta hatta birleştirilerek, memenin yeni hatları şekillendirilir. Normal veya normalin biraz altında hacme sahip ve az sarkıklık gösteren memelerde daha az ve sinirli kesilerin yapıldığı işlemler uygulanabilir. Areola çevresinde sirküler bir insiz yonun yapıldığı ve halka seklinde bir deri parçasının çıkarıldığı simit veya konsantrik mastopeksi adını taşıyan yöntem buna örnek gösterilebilir. Areola üst çevresinden cilt çıkarımının yeterli olduğu bu teknikte sadece meme başı çevresinde bir iz oluşur. Bu iz areola ile deri arası geçiş hattında olduğu için görülmez. Tüm bunlar anlatılarak seçilecek ameliyat tekniği hasta ile yapılan birebir görüşme sırasında kararlaştırılır.

Anestezi

Meme dikleştirme ameliyatları sedasyon altında (sakinleştirilerek) lokal anestezi ile yapılabildiği gibi genellikle genel anestezi (tam uyutularak) uygulanarak yapılır. Ameliyat seçilen yönteme göre 1-2 saat arasında sürer. Pansumanın üzerine uygun bandaj yapılarak işlem tamamlanır.

Ameliyat sonrası

Emzirme
Süt kanalları ve meme basına dokunulmadığı için memeden süt emzirmeyle ilgili bu operasyondan kaynaklanan bir olumsuz etkilenme söz konusu değildir.

Ameliyatın Riskleri
Her ameliyat sonrasında kanama veya enfeksiyon görülebilir. Ancak bu ameliyat için önemli risk faktörü değildirler ve pansuman bakımıyla giderilebilirler. Bazı kişilerde yara iyileşme reaksiyonu normalden daha güçlü olur ve yara izlerinin belirgin olmasına eğilim vardır. Hipertrofik skor denen bu durum, genelde önceden yapılmış asi veya kulak delme izinin belirgin olduğu kişilerde görülür. Bu kişilerde silikon sheet veya jet kullanımının karın solmasında belirgin yararı vardır.

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp