Meme Küçültme

Her kadın için meme şekli ve büyüklüğü çok önemlidir. Büyük meme kadınlarda çok sık sağlık sorunları yaratmaktadır. Dış görünümü etkilediği için estetik amaçlı düşünülen meme küçültme ameliyatları aslında fonksiyonel ameliyat dır.  Bunların en başında sırt ve boyun ağrıları, Bitmek bilmeyen ve hayatı olumsuz yönde etkileyen sırt ağrılarına, sarkmaya bağlı olarak meme ağrılarına, duruş bozukluklara meme altında terlemeye bağlı cilt tahrişlerine pişik ve mantar oluşumuna, Sütyen askılarının yarattığı omuzda baskı izlerine  sosyal ve psikolojik nedenler oluşturmaktadır. Küçük meme de olduğu gibi yine büyük memede de psikolojik travmalara neden yaratmaktadır. Meme büyüklüğü artıkça ağırlık ve yük artar. Meme küçültme operasyonları genellikle fizyolojik sebeplere bağlı olarak tercih edilmekte ve diğer meme ameliyatlarında ayrılmaktadır. Meme küçültme ameliyatları sırasında meme küçültülürken aynı zamanda da dikleştirmektedir. Plastik cerrahi uzmanı muayene sonrası kişi meme dokusu ve şekline bağlı olarak en uygun ameliyat biçimini hastası ile değerlendirir ve ameliyat planına geçilir. Göğüs küçültme operasyonları steril ameliyathane koşullarında,  genel anestezi ile Plastik Cerrahi Uzmanları tarafından yapılmalıdır. Ameliyat süresi kişi meme yapısına bağlı olarak ortalama 3-4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası yaklaşık 1 hafta sonra kişi günlük aktivitelerine devam edebilir. Ortalama 1 ay süresince doktorunuzun sizi bilgilendirdikleri şekilde uygulamalarınızı yapmanız iyileşme sürecini komplikasyonsuz bir biçimde atlamanıza yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası yaşamınız kolaylaşır.

Ameliyat

Anestezi verilmesi öncesinde seçilen tekniğe uygun çizimler yapılır. Seçilen yönteme göre değişmekle beraber ameliyat genellikle 2-3 saat sürer. Yapılan ameliyatta göğüsteki fazlalığı oluşturan yağlar, meme dokusu ve uygun oranda deri, ameliyat öncesi yapılan planlamaya uygun olarak çıkarılarak göğüs ucu normal yerine getirilir.  Meme küçültme işleminde çok değişik operasyon yöntemleri olmasına rağmen başlıca 2 ana tip iz oluşur: “Ters T” izinde meme basından meme altına uzanan bir çizgi ve meme altı katlantı hattında bir iz vardır. Göğüsün altından ters T seklinde keşi ile yapılan küçültme ameliyatı aşırı büyük ve sarkık memelerde tercih edilir. “Diklemesine iz”de ise meme basından meme altı katlanti hattına uzanan bir iz vardır. Ancak bu iz biraz daha uzun ve 6 ay boyunca görünüm olarak daha fazla rahatsız edicidir. Göğüs ucundan keşi ile yapılan meme küçültme ameliyatları da vardır ve bu yöntem sonucu çok daha az ameliyat izi kalmaktadır. Fakat bu yöntem sadece hafif derecede büyük ve az sarkık memelere uygulanabilir.

Meme küçültme neden tercih edilmektedir?

Meme boyutu bazı durumlarda vücuda oranla daha büyük olabilir. Meme boyutunun gereğinden fazla büyük olması sarkıklık olmasının yanı sıra çeşitli sağlık problemlerine de sebep olmaktadır. Duruş bozukluğu, sırt ve bel ağrısı, omuz ağrısı, göğüsün tene temas ettiği yerdeki cildin tahriş olması ve dermatolojik sorunların başlamasına daha sonra da kişinin yaşam kalitesinin, konforun düşmesine neden olabilir.. Ayrıca orantısız bir görüntüye sebep olduğu için kıyafet seçiminde de sıkıntıya sebep olmakta ve kişinin psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme) tercih edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Meme küçültme nasıl yapılmaktadır?

Göğüs küçültme ameliyatı, meme dokusundaki fazla yağ ve dokunun alınması ile temeline dayanır. Göğüs küçültme (meme küçültme) için birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Size hangi yöntemin uygulanacağına ise cerrahınız yaptığı muayene sonrası karar verecek ve sizinle paylaşacaktır. Kullanacağı yöntemin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırarak hangi sonucu elde edeceğini, sizin için hangi yöntemin daha uygun olduğunu açıklayacaktır. Sizde doktorunuzla ameliyat öncesi ve sonrası beklentilerinizi açıkça paylaşmalısınız. Bu sizin ameliyat sonrası elde edilen sonuçtan daha mutlu olmanızı sağlar.

Meme küçültme ameliyatında anestezi kullanılmakta mıdır?

Evet, meme küçültme ameliyatları da meme büyütme ameliyatları gibi genel anestezi altında uygulanmaktadır.

Ameliyat günü için nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat günü makyaj yapılmamalı ve oje sürülmemelidir. Rahat kıyafetler giyilmelidir. Gömlek gibi önden açılıp kapanmaya uygun yumuşak pamuklu kıyafetler tercih edilmesi önerilir. Ayrıca bitki çaylarından da uzak durulmalıdır.

Operasyon süresi ne kadar sürmektedir?

Meme küçültme operasyonları ortalama 2,5-4 saat arası sürmektedir. Süre genellikle hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilir. Meme asimetrisi gibi farklı durumlar da varsa süre biraz daha uzayabilir.

Ameliyat sonrası hastanede kalacak mıyım?

Evet, ameliyat sonrası en az 1 gece hastane ortamında kalınır ve gözetim altında tutulursunuz. Herhangi bir aksilik olmadığı sürece ertesi günü evinize gidebilir ve evde dinlenmeye devam edersiniz.

Ameliyat sonrası dikkat etmeniz hususlar nelerdir?

Ameliyat sonrası yaklaşık 8 hafta süre ile özel cerrahi sütyen kullanılır. Bunu hastane ekibi sizin için temin eder.Bu süreçte ağır kaldırılmamalı, dikişlerin atmamasını özen gösterilmelidir. Ayrıca doktorunuzun size vereceği takvime göre kontrole gitmeniz gerekecektir. En az 1 hafta evde dinlenmeli, 4 hafta ise zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Meme küçültme için yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir sağlık problemi olmaksızın 17 yaşını dolduran ve 18 yaşından büyük herkes meme küçültme ameliyatı olabilir. Ciddi bir sağlık sorunu teşkil ediyorsa, ruhsal yâda fiziksel sıkıntı yaşanıyorsa 18 yaş altında da ameliyat gerçekleştirilebilir.

Ameliyat sonrası gelişim nasıl olacak?

Ameliyat sonrası dikiş izleri zamanla hafifleyecek ancak tamamen kaybolmayacaktır. Bu sürecin ne kadar süreceği kişiden kişiye değişmektedir. Kalan dikiş izleri sütyen çizgisinin altında kalacak bölgede yer aldığı için bikini kullanımında da görünmeyecektir. İzlerin yeterinde iyileşmesi için doktorunuz size bakım kremi ve bazı ürünler önerecektir.

Meme küçültme emzirmeye engel midir?

Meme küçültme sonrası rahatlıkla hamile kalabilir ve bebeğinizi emzirebilirsiniz bu en sık merak edilenler arasındadır.

Hafta hafta iyileşme süreci nasıldır?

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp