Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Hiperbarik Oksijen Tedavisi, özel bir basınç odasında saf oksijen solunması esasına dayanan bir tedavi yöntemidir.
Foto

Hiperbarik Oksijen Tedavisi’nin uygulandığı basınç odası içerisinde hava basıncı normal basıncın yaklaşık 2- 3 katına kadar arttırılır. Bu koşullar altında solunan saf oksijenin kanda çözünürlüğü artar ve uygulanan basınç miktarına göre normalin 20 katına kadar çıkabilir. Kan bu oksijeni tüm vücuda taşır. Bu durum bakterilerle savaşmaya ve iyileşmeye katkıda bulunan büyüme faktörleri ve kök hücreler gibi maddelerin salınmasına yardımcı olur.
Foto

Vücudun dokuları fonksiyonları için yeterli miktarda oksijene ihtiyaç duyar. Doku yaralandığında hayatta kalabilmek için daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Yara iyileşmesi oksijene bağımlı bir süreçtir. Hiperbarik Oksijen Tedavisi kanın taşıyabildiği oksijen miktarını arttırır. Kan oksijenasyonundaki geçici artış kan gazlarını ve doku fonksiyonlarını normale getirerek doku iyileşmesini ve infeksiyonla mücadeleyi destekler.
Foto

Saç Ekimi sonrası Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Saç ekim operasyonu kişinin kendi donör bölgesinden kendi ihtiyaç alanına greft nakli (Transplantasyon) işlemidir.
Transplantasyonun amacı kişinin kendi dokularından faydalanmaktır. Dış doku nakilleri beraberinde medikal bazı komplikasyonları da taşımaktadır. Çünkü dış organ uyumu için bir takım ilaçlar kullanılmalıdır. Bu tür etkileri yok etmek için kişinin kendi dokusundan nakil yapılması önemlidir.
Doku naklinde öncelik, nakledilen dokunun biran önce kan dolaşımıyla buluşmasıdır. Yani temel amaç dokunun hızlı bir şekilde oksijenle buluşmasıdır.
Foto

Eğer kişinin dolaşımında bir engel yok ise nakledilen dokunun beslenme başarısı yüksek olacaktır. Maksimum düzeyde tedavi uygulansa da bazen bu dokuların beslenmesinde metabolik engeller oluşabilmektedir.
Hiperbarik Oksijen Tedavisi kanın taşıyabildiği oksijen miktarını arttırdığından nakledilen dokunun daha kolay ve hızlı tutunmasını sağlar. Ayrıca doku yaralandığında hayatta kalabilmek için daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Yara iyileşmesi oksijene bağımlı bir süreçtir. Hiperbarik Oksijen Tedavisi sayesinde saç ekimi sonrası oluşan kabuklanmalar da daha hızlı iyileşir.

Bizimle İletişime Geçin

Yukarı