Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, bir hastalık veya durumu tedavi etmek veya önlemek için kök hücrelerin kullanıldığı bir yöntemdir. Kemik iliği nakli en yaygın kullanılan kök hücre tedavisidir, ancak göbek kordonu kanından elde edilen bazı tedaviler de kullanılmaktadır.

 

Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Dokularımızın ve hücrelerimizin arasını dolduran temel madde bağdokusunun ana maddesi olan kollagen, yaralarımızın iyleşmesini ve doku ile hücrelerin kendilerini onarmasını sağlayan çok önemli bir proteindir. Bu proteinin yapımından sorumlu olan hücrelere fibroblast ismi verilir. Bu sebeple fibroblast ile dokuların kendini onarımı arasında birebir bir ilişki vardır.

Yağ dokusu fibroblast açısından düşünülenin aksine kemik iliğinden çok daha zengindir. Son yıllarda FİBROCELL (Kök Hücre Tedavisi)‘nin bu kadar yaygınlaşması da bilim adamlarının yağ dokusunun içindeki fibroblast sayısının çokluğunu keşfetmelerine bağlıdır. Kemik iliğinden fibroblast izole etmek son derece meşakkatli bir iş iken yağ dokusundan biopsi alarak bu işlemi yapmak nisbeten çok daha kolaydır.

FIBROCELL NASIL ELDE EDİLİR?

Bunun için çoğunlukla kulak arkası veya iç kol tercih edilirken doktorlar farklı bölgelerin yağ dokusundan da yararlanabilirler.

Biyopsi alma işleminin steril şartlarda yapılmasıkişinin kendisinden yapılması ve laboratuvara soğuk zincir esaslarına uyularak transfer edilmesi gerekir. Laboratuvarda bu küçük yağ dokusu içindeki fibroblastlar çoğaltılır ve tekrar soğuk zincir koşullarında uygulayıcıya geri yollanır. Fibroblastların çoğaltılması işlemi ortalama 5 hafta sürer.

Hastanın kendi dokusundan hazırlandığı için son derece güvenlidir. Her hangi allerjik risk barındırmaz.

FIBROCELL NERELERDE KULLANILIR?

– Yara ve yanıklarda
– Saç dökülmesi tedavisi ve kelliğin engellenmesi
– Travmalara bağlı skarlar, izler, cilt çukurlukların düzeltilmesi
– Özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkların tedavisi ve yüzün yenilenmesi
– Dudakların şekillendirilmesi

başta olmak üzere çeşitli durumlarda kök hücre tedavisi uygulanabilir.

ETKİNİN BAŞLAMA SÜRESİ ve UYGULAMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Fibroblasttan zengin yeni materyal ihtiyaç duyulan bölgelere doktor tarafından enjekte edilir. Aralarında 3 hafta bulunan 3 seans halinde uygulama tamamlanır.

Fibroblast uygulamasının ardından hastanın etkisini farketmesi ortalama 1 ay sürer. Bu belirgin farklılık 1 yıl kadar artarak devam eder. Yani etki 1. ayda maksimum seviyeye ulaşmaz, bunun için 1 yıl beklemek gerekir. Yapılan tedavi 5 yıl kadar etkisini korumaya devam eder. Tedavinin süresi hastanın uygulamadan sonra uygulama yerini nemli tutması ile direkt ilişkilidir. Özellikle güneşten korunma ve yeterli miktarda su içme önemli tedbirlerdir.

 

Foto Galeri


Bizi yakından tanımak için kurumsal videomuzu izleyin

Diğer Hizmetlerimize de göz atın

© 2020 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp