Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavileri

Kadınlarda kel olabilir mi?

Kadınların saçları erkekler gibi dökülür mü?

Doğum yapmanın saç dökülmesiyle bir alakası var mı?

Menopoz döneminde androjen ve östrojenin yer değiştirdiğini belirten uzmanlar, bazı vitamin eksiklikleri ve ağır diyet uygulamalarında üç ay içerisinde saçların dökülebileceğinin de altını çiziyor.

Saç Dökülmesi Hangi Dönemlerde Daha Fazla Görülür?

Kadınlarda saç dökülmesinin büyük çoğunluğu erkeklik hormonu testosteron yoğunluğundan kaynaklanır. Bunun dışında tiroit problemleri, hamilelik, doğum kontrol hapları (bazen alındığında bazen de bırakıldığında) ve menopoz dönemi kadınlarda saç dökülmesi sorunu yaratabilir.

Bu Dökülme Kelliğe Kadar Varır mı?

Minimum seviyede de olsa kadınlarda kel kalma riski vardır. Ancak östrojen hormonunun varlığı saç derisini ve saç hücrelerini androjen hormonunun olumsuz etkilerinden korur. Östrojen sayesinde erkekler kadar ciddi bir kellik problemi yaşanmasa da şiddetli saç dökülmesi riski bulunmaktadır.

Her Kadın Menopoz Döneminde Saç Kaybı Yaşar mı?

Her kadın bu problemi yaşamaz. Uzmanlar menopoz dönemi aşırı saç kaybı yaşayan kadınların gençlik döneminde de saç dökülmesi sorunu yaşadığını kaydetmektedir.

Menopoz Döneminde Risk Neden Yüksektir?

Menopoz döneminde östrojen hormonunda azalma, androjen hormonunda ise artış gözlenmektedir. Genetik yatkınlık bu durumda büyük önem taşır genetik yatkınlığı olan hanımlarda bu dönemde aynı erkeklerde olduğu gibi kellik olması mümkün.

Doğum Kontrol Hapları ve Hormon Tedavilerinin Saç Dökülmesindeki Etkileri

Doğum kontrol hapı kullanan ve hormon tedavisi gören kadınlarda, tedavileri son bulduktan sonra zaman zaman hormon dengesizliği görülmektedir. Bu durumda genetik yatkınlık da var ise saç dökülmesi ortaya çıkacaktır.
Tedavisi
Uzman hekim tarafından sorun tespit edildikten sonra tedavisi mümkündür.
SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER…
© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp