Saç Kıran

SAÇ KIRAN (ALOPESİA AREATA)

Halk arasında bilinen adı saç kıran ya da kıl kırandır. Tıp dilinde Alopesi areata (Latince: Alopecia areata) olarak bilinen bu hastalık saçlı deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır.
Hastalığın sebepleri arasında stres, genetik faktörler, endokrin, humoral bağışıklık, sinirsel etkenler sayılabilir. Ancak yine de esas neden tam olarak bilinmemektedir.
Dünyada sıkça rastlanan bu hastalık özellikle stres altında, otoimmun hastalıklarda veya hormonların baskılaması sonucu agresifleşen bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine savaş açması sonucu ortaya çıkar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur.
Hastalık bulaşıcı değildir, vitamin eksikliği ile ya da beslenme alışkanlıklarıyla ilgili değildir. Gerilim, stres, özellikle matem, ayrılma ve kazalar gibi olaylar bazen hastalık için tetikleyici olabilir.
SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER…
© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp