Boyun Germe

Yer çekimi, yüzümüzde oluşan sarkmaların ve yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biridir. Genetik faktörler nedeniyle ya da fazla sıklıkta kilo alıp vermeye bağlı olarak zamanla derimizde gevşemeler oluşur. Bu gevşemeler, özellikle alın ve orta yüz bölgesinde hatların aşağıya doğru yer değiştirmesi ile sonuçlanmaktadır. Alt yüz ve boyun bölgesinde ise deri bollaşmaları yüz şeklinin bozulmasına yol açan sebeplerdendir. Derinin altında çok ince bir tabaka olan kas dokusu da aynı şekilde sarkma göstererek, boyunda enine ve boyuna katlantılar oluşabilir. Çeneyle boyun arasındaki açı daha belirgin ve dikken, yıllarla birlikte genişler. Boyun yüzün temelini destekleyen bir yapı olduğu için yüz ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Boyunda sarkıklık veya kırışıklık varsa beraber müdahale edilmesi daha iyi ve çarpıcı sonuç verecektir. Amaç bollaşmış deriyi gererek fazlasını çıkarmak, deri altındaki kas tabakasını dikişlerle gerginleştirmek, boyundaki fazla yağ dokusunu almak, boyun kaslarını birbirine dikerek gerginleştirmek ve boyun açısını belirginleştirmektir. Bu amaçla yüz ve boyun germe ameliyatları, boyun liposuction’ı, iple boyun askılama işlemleri, gereken hastalarda çene ucu protezleri ve yağ enjeksiyonları uygulanır.

Operasyon Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?
Boyun germe operasyonu öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan aspirin benzeri ilaçlar kesilmelidir. Sigara kullanımı operasyon dan 3 hafta önce ara verilmelidir. Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için 1 hafta önceden boyatılabilir. Saçların uzun tutulması operasyon sonrası kullanılan pansumanları gizlemek açısından faydalı olacaktır.

Boyun Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?
Boyun germe işlemi lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Boyun ve yüz germe birlikte yapılırsa, ek kesiye gerek kalmaz. operasyon kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılmaktadır. Boyun derisi ve kaslarını ayırarak yukarıya doğru gerdirilerek, iç dikişlerle sabitlenir. Fazlalık olan deri düzgünce kesilerek çıkarılır, tekrar yerine dikilir. Yapılan bu manevra ile boyunda oluşan kırışıklıklar ve sarkıklık düzelir. Çene açısı daha bir belirginleşerek, daha gergin, ve daha genç bir boyun görünümü sağlanır. Boyun germe kesisi ise, daha çok kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında herhangi bir görünür iz kalmaz.  Kulağın önünden başlayan, hemen altından kulağın arkasına kıvrılan ve saçlı derinin içine uzatılan bir kesi ile ameliyata başlanır. Kas dokusu gerginleştirilir, fazla deri gerginleştirilmiş olan ciltten kesilir. Yeniden şekillendirilen boyunda gerekirse aynı yerden gerdana da müdahale edilir. Yapılan uygulamalarda buradaki yağları ya liposuction ile emerek çıkarma, ya da çene ucunun hemen gerisinden 3 cm keserek gıdı bölgesine girilmek suretiyle yağları keserek çıkarma işlemi yapılmaktadır. Dolayısıyla yağlar çıkarıldıktan sonra hazır bu bölge açılmışken gevşemiş olan boyun kasları da ortaya doğru yaklaştırılarak birbirine dikilir. Yapılan bu uygulama ile Böylece boyun kasları da sıkılaşmış olur. Yapılan operasyondan sonra yağlar alındığı için her hangi bir sarkma olmamaktadır. Boyun liposuction’ı 30 dakika, boyun askıları 30 dakika, yüz ve boyun germe işlemleri ise 2-3 saat kadar sürmektedir.

Operasyon Sonrası
Boyun germe ameliyatı sonrasında boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve derinin yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilmektedir. Bu durum tamamen normaldir. Kesinlikle ağrı rahatsız edecek derecede olmamaktadır. Ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilen bir durumdur. Operasyon gören kişiler ameliyattan 2 ila 3 gün sonra uçak yolculuğu yapabilecek kadar iyileşebilmektedir.  Hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası en az 3 hafta sigara içilmemesi önemlidir. Ayrıca operasyon sonrası birkaç hafta güneşten korunma ve güneşten koruyucu kremler önerilmektedir. Yüzde yaklaşık birkaç hafta içinde düzelen bir hissizlik olması normaldir. Makyaj yaparken, saçlarınızı tararken kibar hareketler kullanın. En azından iki hafta seks ve ağır ev işleri gibi ağır egzersizlerden kaçınmalı, birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve sauna gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Cildin yüz üzerine tam olarak oturma süresi yaklaşık olarak 3 ila 6 ay sürer.

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp