Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatı, estetik cerrahlar tarafından karın derisinde çatlaklar ve sarkıklık olan hastalarda ideal sonuç verdiği için tercih edilen yöntemlerden biridir. Karnın ön kısmındaki fazla yağ ve sarkık derinin alındığı zayıf karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Önemli ölçüde kilo kaybında karın derisinde gevşeyip sarkmasına yol açar.  Normal ölçülere ve kiloya sahip kişilerde bile bazen karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve sarkma oluşabilir. Bu durumun en önemli nedenleri; genetik özellikler, çoğul gebelikler, daha önce geçirilen cerrahi işlemler ve kilo değişiklikleri olabilir. Operasyon süresi ortalama 1,5 ile 4 saat arasındadır. Uygulanan operasyonlar 2 çeşittir; mini karın germe, tam karın germedir.

Karın Germe Operasyonu Öncesi
Karın germe ameliyatından 4 hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmak ve ameliyattan en az 2 hafta sonrasına kadar içmemek gereklidir. Sigara vücudunuzdaki damarları daraltmak sureti ile kan akımını azaltacağından yavaş ve kötü bir iyileşme gerçekleşecektir. Aspirin gibi bazı ağrıkesiciler kanamayı arttırabileceğinden ameliyattan birkaç hafta önce kesilmelidir. Kısa zaman içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar için bu ameliyatı ertelemek en akılcı karar olacaktır.

Karın Germe Kimlere Uygulanır
Karın estetiği genellikle yetişkin olan herkes için uygulanabilen bir estetik ameliyattır. Küçük yaşlarda kilo sorunu olan bireyler için uygulanabilecek bir tedavi yöntemi değildir.  Karın estetiğinde en önemli unsurlardan bir tanesi ameliyata girecek kişi ideal kilosunda olması gerekmektedir. Ameliyat olarak kişi eğer önceden bel fıtığı ameliyatı veya önceden geçirdiği estetik ameliyat varsa bunları operasyon yapacak cerraha bildirmelidir.

Karın Germe Operasyonu Nasıl Uygulanır
Hastalara ameliyat öncesi sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir.  Tam karın germe ( abdominoplasti ) operasyonu genişliğine bağlı olarak, 2-5 saat, mini karın germe ( abdominoplasti ) ise 1-2 saat sürmektedir. Sıklıkla bir kalçadan diğer kalçaya kadar uzanan, mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve ek olarak göbek çevresine yuvarlak kesi yapılır.  Göbeği çevre dokulardan serbestleştirmek için, göbek çevresine ikinci bir keşi yapılır. Mini karın gereme de kesi daha kısadır ve göbeğin yeri değiştirilmeyebilir.  Hamilelik veya fazla kilolara bağlı olarak gevşeyerek yanlara açılmış olan karin kasları, orta hatta bir araya getirilerek karın ön duvarı sağlamlaştırılır. Böylece daha sıkı bir karın duvarı ve daha ince bir bel hattı elde edilir. Karın üzerinden kaldırılan deri aşağıya doğru gerilir, fazla deri ve derialtı yağ dokusu kesilerek alınır. Karın kasları birbirine yaklaştırılır.  Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır.  Kesi hatları uygun bir şekilde dikilerek operasyon tamamlanır. Operasyon sonrası hastaya uygun korse giydirilir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası
Ameliyat sonrası birkaç gün karında şiddeti olmayan ağrı, gerginlik hissi olabilir. Dikişler ortalama 15 günde iyileşir, göbek deliği de dahil dikiş almaya ihtiyaç olmaz. Bu süre zarfın da günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. 1 hafta dan sonra günlük yaşamınıza yavaş yavaş geçebilirsiniz. Karın içi hacmi küçültüldüğü için yemekler ameliyattan sonraki ilk 15-20 gün az miktarda ve sik aralıklarla yenmelidir. Karın kaslarını çalıştıracak egzersizler ve ağırlık kaldırma için 4-6 hafta geçmelidir. Operasyon dan sonra da 2 hafta kadar sigara kullanılmamalıdır. Ortalama 1,5-2 ay sonra spora başlayıp hayatınıza devam edebilirsiniz.

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp