Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun estetiği (rinoplasti) nedir?
Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı burnun iç ve dış tarafındaki eğrilikleri gibi şekil bozukluklarını gidermek ve burnun nefes almasının kalitesini arttırmak amaç edilerek yüzün diğer yapılarına göre daha uyumlu, estetik, çekici görünmesini sağlamak için yapılan bir işlemdir. Türk toplumunda en sık burun sırtında çıkıntı (hump), eğri burun, burun ucu düşüklüğü görülmektedir.
Ülkemizde de en çok tercih edilen estetik operasyonlarından biridir. Sıklığı giderek de artmaktadır. Hem ameliyat olan kişi sayısı hem de operasyonu gerçekleştiren doktor sayısında da giderek çoğalma gözlenmektedir. Burun estetiği; estetik cerrahlar ve kulak burun boğaz (kbb) uzmanı tarafından yapılmaktadır. Önemli olan hangi bölümden olduğundan ziyade ne kadar sıklıkla bu operasyonu gerçekleştirdiği yani hekimin tecrübesi ve estetik bakış açısıdır.Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Burun estetiği operasyonuna karar verdiyseniz ameliyat öncesi 1 hafta kan sulandırma özelliği olan ilaçlardan uzak durmalısınız. Devamlı kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuzun konsülte (analiz) etmesi için bilgi vermelisiniz. Eğer gözlerinizde ileri derecede bozukluk var ise 3-4 hafta burnunuzun üzerine baskı uygulanmaması gerektirdiği için gözlük kullanmamanız gerekir ve bu detaya güneş gözlüğü de dâhildir. Bunun içinde geçici olarak lens temin etmeniz gerekebilir. Sigara ve alkol kullanıyorsanız iyileşme sürecini yavaşlattığı için ameliyattan en az bir hafta önce ara vermeniz faydalı olacaktır. Ameliyattan sonraki 3 hafta içinde de olabildiğince az kullanmanız sizin iyileşme sürecinizi hızlandıracağından azaltmak veya ara vermenizde fayda vardır. İş yerinizden 3-4 gün izin almanız gerekebilir. Ayrıca yanınıza size refakat edecek birisini bulmanız gerekebilir. Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında yer alan önceliklerimiz kısaca bu konulardır, fakat özel durumlarınızı doktorunuz size operasyon sonrası bilgilendirme yapacaktır.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?
Burun estetiği operasyon genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır. Hasta uyur, uyandıktan sonra belirgin bir ağrı ya da sancısı olmaz.  Nefes alabilir çünkü eskiye göre artık burun estetiği operasyonlarında yeni nesil bez tamponlar yerine silikon hava kanallı splintler kullanılır ve ameliyat tekniğindeki bu sistem devrim niteliği taşır. Silikon sağa sola yapışmadığı için hasta ağrı ya da acı hissetme ihtimali neredeyse yoktur. Burun estetiği sonrası burnunuz da ikinci ve üçüncü gün hafif şişlik ve morluk olacaktır. Bu şişlik ve morluk iyileşme süreci içerisinde normaldir. Operasyondan bir hafta sonra bu şişlik ve morluklar büyük oranda azalacaktır. Operasyondan hemen sonra kişi günlük yaşamına geri dönebilmektedir. Dört ile altı ay arasında kişinin gözlük kullanmaması gerekmektedir. Burun estetiği operasyonlarında tam anlamıyla bir yılsonunda iyileşme sağlanır. Burun estetiği sonrası iyileşme süreci yıl boyunca devam eder.

Sık sorulan sorular
Açık ameliyat veya kapalı ameliyat kimlere yapılır?
Her ameliyat farklıdır, doktorunuzun sizin beklentinizi analiz ettikten sonra açık/ kapalı olacağına karar verir, bu teknik tercihi hasta isteğine göre değil tamamen hastanın sağlık durumu ve estetik beklentisini göz önünde bulundurarak doktorunuzun karar vereceği bir unsurdur, gerekmedikçe açık yapılmaz.

Ameliyatsız burun estetiği yapılır mı?
Ameliyatsız burun estetiği medikal destekleri elbet mevcut, fakat sadece geçici süreyle etki eder (6-8 ay). Bu işlem botox, dolgu gibi medikal ürünleri ile yapılan estetik dokunuşlardır. Bu işlemlerden burun estetik operasyonundan çıkacakmış gibi beklentide olmak hastayı yanılgıya düşürür. Burun ucu veya kemer üstünde derin boşluklar varsa veya travmaya bağlı doku çöküntüsü gibi durumlarda dolgu ile destek verilerek alternatif tedavi mümkündür. Fakat nefes alma sorunlarını gidermede etkili olmaz.

Deviasyon (eğrilik) nedir?
Deviasyon burnun içinde, ortadaki kıkırdak-kemik duvarın eğikliği anlamına gelmektedir. Toplumun %80 inde görülmektedir ve kalitesiz nefes almaya neden olduğundan hastanın beklentisine göre burun estetiği operasyonunu aynı anda yapılması mümkün basit bir operasyondur.

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp