Kulak Estetiği

Kulak estetiği (otoplasti-iple kulak estetiği )
Kulağımız hayatı duyup işittiğimiz bütün melodik kavramları hissedebildiğimiz organımız dır.Kulak anomalileri (sorun) arasında en çok kepçe kulak sorunuyla karşılaşılır, bunun yanı sıra kulak küçültme operasyonları da yapılmaktadır. Kulağımızın belli anatomik ve yerleşim biçimi vardır, bu yapılardan birinde sorun ortaya çıkarsa kulakta şekil bozuklukları ortaya çıkar. Kulağın normal yapısının aksine, kulak kepçesinin kıkırdakların tam şekillenmemesi öne doğru kıvrık olmasıdır. Kepçe kulak çocuklarda 5 yaşına kadar %82, 9 yaşında ki bir çocukta %95 oranında gelişimini tamamlamış olur. Kepçe kulak psikososyal veya duygusal sorunlara sebep olan problemlerden biridir. Operasyonu gerçekleştirecek olan doktor, hasta olan en iyi kararı verecektir. Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Bu operasyon genellikle 6 yaşından itibaren yapılmaktadır. Bu ameliyatta kulak arkasından girilerek kıkırdak törpülenir ve özel dikişlerle arkaya doğru kıvrık şekil verilir.

Operasyon öncesi hazırlık
Operasyon öncesi fotoğraflama çok önemlidir. Öncelikle deformiteler ( şekil-biçim bozukluğu ) tespit edilmelidir. Hastanın yaş ve kulak kıkırdağının sertlik derecesi göz önüne alınarak cerrahi planlamaya geçilmelidir. Sigara kullanıyorsanız operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir, Aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir..

Kepçe kulak operasyonu (Otoplasti ) nasıl yapılır?
Otoplasti dediğimiz kepçe kulak operasyonu, genellikle lokal anestezi ( sınırlı uyuşturma) altında ve sedasyon uygulaması ile gerçekleştirilir. Lokal anestezi ile müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda ise, güvenli bir şekilde genel anestezi altında operasyon mümkündür. Ancak kepçe kulak estetiği için genel anestezi kullanılması oldukça nadirdir ve sıklıkla çocuk yaş grubunda tercih edilir. Operasyon süresi yapılacak işleme göre değişmekle birlikte yaklaşık 1 ila2 saat arasındadır. Bu operasyonda kullanılacak pek çok farklı teknik mevcuttur, hastanın ihtiyacı ve cerrahın tercihine göre yöntem değişmekle birlikte, genelde kulak arkasından kimsenin gözle göremiceği bir kesi den girilerek gerekli düzeltme işlemleri yapılır. Elde edilen sonucun kalıcı olması için sıklıkla birkaç yöntemin kombinasyonunu tercih edilmektedir.  Kulak derisi eriyen dikişlerle dikilerek kulak sargı ile sarılır. Eriyen dikiş kullanıldığından, dikiş alınmasına gerek kalmaz.

Operasyon sonrası iyileşme süresi
Ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşılabilir ve eve gidilebilir. Hastanın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikâyet ilaçlarla yatıştırılabilir. 2 ila 4 gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacaktır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı önerilir. Bu bandın gündüz 4-6 saatte kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır. 3 ay kulağınızı travmalara karşı korumanız önerilir.3. haftadan sonra kulağınızın yeni şeklinin farkına daha iyi varır, saçlarınız ile gizleme ihtiyacı hissetmez ve keyfini çıkarmaya başlarsınız. Kepçe kulak estetiği, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten, özgüvenini arttıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

© 2021 Estemylife | Saç Ekimi ve Estetik Merkezi tüm hakları saklıdır. Tüm kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL Sertifikası ile %100 güven altında!
Whatsapp